top of page
Szukaj

Ciekawe zakątki naszej Ojczyzny





29 lipca 2022 roku mieszkańcy Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego udali się na trzy-dniową wycieczkę turystyczno – krajoznawczą do Torunia, Ciechocinka i Bydgoszczy, inicjatywy pt. „Wycieczka turystyczno - krajoznawcza do Torunia i Bydgoszczy dla mieszkańców powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego”. Celem zadania było integrowanie się ze środowiskiem lokalnym, rekreacja i wypoczynek, zwiedzanie z przewodnikiem kraju oraz uzyskanie wiadomości o życiu ludzi i kulturze regionu, co prowadziło do podniesienia wartości społecznych uczestników wycieczki.

Zwiększenie dostępu dla mieszkańców powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego do wycieczek turystyczno - krajoznawczych, poznanie ciekawych miejsc naszej ojczyzny, uzyskanie wiadomości o życiu ludzi i kulturze regionu, zwiedzanie zabytków sakralnych i przyrodniczych, prowadziło do podniesienia wartości społecznych uczestników trzy-dniowego wyjazdu. Zorganizowanie wycieczki turystyczno - krajoznawczej wynikało z wewnętrznej potrzeby integracji społeczności wiejskiej i gości oraz zainicjowania aktywnego i atrakcyjnego spędzania czasu wolnego

W czasie trzy-dniowego pobytu zwiedziliśmy Toruń, miasto UNESCO, gdzie bogata średniowieczna historia splatała się z dniem dzisiejszym, gdzie króluje „gotyk na dotyk”, gdzie rozchodzi się zapach pierników, a wszystko spowija średniowieczny czar. Stare Miasto nazywane jest Toruniem mieszczańskim, dlatego jego urok pozostanie w pamięci na długo wśród uczestników wycieczki. Kolejnym punktem wycieczki było Planetarium, gdzie siedząc wygodnie w fotelu, słuchając pięknej muzyki poznawaliśmy niebo Mikołaja Kopernika, seans o strukturach Wszechświata, a idąc szlakiem Pana Mikołaja zobaczyliśmy dom, w którym urodził się sławny astronom i miejsce, gdzie mógł obserwować gwiazdy. Zwiedziliśmy również zamek Krzyżacki, który został zdobyty w lutym 1454r. przez mieszczan Starego Miasta Torunia oraz zobaczyliśmy słynną panoramę Torunia od strony Wisły, czyli był rejs statkiem Wanda po Wiśle. W kolejnym dniu byliśmy w Ciechocinku, mieście kwiatowych dywanów, zegara kwiatowego, Tężni Solankowych, cygańskich rytmów, fontanny „Grzybek” i „Jaś i Małgosia” oraz „Żaba”. Zdobyliśmy również 40 metrową wieżę Ratuszową i podziwialiśmy Toruń „z lotu ptaka”. W ostatnim dnu wycieczki byliśmy w Muzeum Piernika w Toruniu gdzie z jednej strony mieliśmy okazję do zapoznania się z kilkusetletnią historią najsłynniejszych toruńskich pierników „Katarzynek”, z drugiej zaś sposobność do wypieczenia własnego pachnącego piernika. Później jadąc w drogę powrotną pojechaliśmy do Bydgoszczy – miasta na styku Wisły, Brdy i Młynówki zwanego dumnie „Wenecją”, zwiedziliśmy Wyspę Młyńską, Kanał Bydgoski, Ratusz, Pocztę Główną, fontannę w Dzielnicy Muzycznej, Przystań Bydgoszcz, Biały Spichlerz i wiele innych miejsc.

Kolejna wyprawa do Torunia, Ciechocinka i Bydgoszczy przyczyniła się do kulturalnego spędzenia wolnego czasu przez mieszkańców powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego, wzmacniania więzi społeczne uczestników oraz nastąpiła popularyzacja wycieczek turystyczno - krajoznawczych na terenie Polski. Uczestnicy potrzebowali wytchnienia, oderwania się od spraw codziennych a zarazem kontaktów z inną społecznością oraz odpoczynku. Nastąpiła również integracja środowiska, realizacja wspólnych działań, aktywizacja lokalnej społeczności, promowanie spotkań i zacieśnienie więzi przez mieszkańców powiatu czarnkowsko - trzcianeckiego. Piękne miejsca urzekają i stają się niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika wycieczki, a historia tych miejsc na długo pozostanie w pamięci. Kolejna wyprawa uczestników wycieczki buduje narzędzie przyjaźni do zadowolenia i zaangażowania się we wspólne inicjatywy naszej małej ojczyzny.

Łucja Magdziarz

Prezes Stowarzyszenia

0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page