top of page
Szukaj

Czarujące Góry Świętokrzyskie

Pomimo pandemii, krótkiego czasu i niepewności organizacyjnych, członkowie Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika na zebraniu w dniu 12 lipca podjęli decyzję o zorganizowaniu dwudniowej wycieczki w Góry Świętokrzyskie. „Brakowało nam wspólnych wyjazdów i spotkań, oderwania się od panującego, trudnego czasu pandemii oraz bycia z ludźmi” mówiła Pani Alicja. Oczarowały nas Góry Świętokrzyskie swym urokiem, dziką przyrodą, pięknym krajobrazem i unikatowymi zabytkami. Wycieczka z Panem Andrzejem Niedbałą, licencjonowanym przewodnikiem Gór Świętokrzyskich i jego opowieściami, zaczarowała uczestników mieszaniną wybuchowych atrakcji turystycznych.

17 sierpnia 2021 roku członkowie Stowarzyszenia, młodzież, mieszkańcy oraz goście udali się na dwu-dniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Choć zmęczeni po nocnym czuwaniu Nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Parafii, to pełni wiary i optymizmu punktualnie przybyli na zbiórkę, by zobaczyć największe perły Gór Świętokrzyskich: Świętokrzyski Park Narodowy z Łysicą i platformą widokową na gołoborze, Święty Krzyż, Kielce, zamek Krzyżtopór i zamek w Chęcinach.

Przygodę z Górami Świętokrzyskimi rozpoczęliśmy od spotkania z Panem Andrzejem, licencjonowanym przewodnikiem Gór Świętokrzyskich i spaceru do Dębu Bartka, Świętokrzyskiego Króla Puszczy, który jest jednym z najstarszych dębów w Polsce, ma około 700 lat i 28,5 m wysokości. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Minerałów i Skamieniałości z pokazem szlifowania kamieni szlachetnych i niespodzianką oraz poznanie „tajemnicy klejnotów”. Później była piesza wyprawa na Łysą Górę przez Świętokrzyski Park Narodowy i oglądanie z platformy widokowej ich panoramy. Poznaliśmy historię świętokrzyskich czarownic, zwiedziliśmy klasztor pobenedyktyński z relikwiami krzyża, na którym umarł Chrystus. Otrzymaliśmy rodzinne błogosławieństwo w Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, a w muzeum misyjnym oglądaliśmy ciekawe eksponaty z całego świata, zwiedziliśmy krypty grobowe z legendarnym Jeremim Wiśniowieckim oraz mogliśmy oglądać niesamowite widoki z wieży widokowej Bazyliki na Świętym Krzyżu. Spacerowaliśmy przez rezerwat Święty Krzyż do Huty Szklanej skąd pojechaliśmy do Świętej Katarzyny, gdzie zwiedziliśmy klasztor z figurą patronki miejscowości, kapliczkę w której Stefan Żeromski jako młody uczeń zostawił podpis oglądany do dziś.

Kolejny dzień wędrówki po Górach Świętokrzyskich rozpoczął się od przejazdu do miejscowości Ujazd, do zamku Krzyżtopór zbudowanego jak kalendarz, pałacu w stylu włoskim, typu palazzo in fortezza. Następnym punktem wycieczki była wizyta w stolicy regionu, czyli Kielcach. Spacerowaliśmy tam najpiękniejszymi zakątkami miasta: deptakiem, Aleją Sław, byliśmy przy źródełku miłości, parku miejskim, rezerwacie Kadzielni, oglądaliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, na tyłach którego znajduje się Ogród Włoski. Byliśmy również w Nowej Słupi, gdzie przed legendarnym pielgrzymem Emerykiem mogliśmy wypowiedzieć miłosne zaklęcie. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie zamku w Chęcinach, miasta królewskiego w drugiej połowie XVI wieku, gdzie z wieży widokowej mogliśmy oglądać urokliwe piękno przyrody Gór Świętokrzyskich.

Góry Świętokrzyskie rzeczywiście czarują i robią to wzorowo. Dookoła gór moc magicznych miejsc: zamki, pałace, miasta, podziemne trasy turystyczne i przepiękne widoki, które urzekają i stały się niezapomnianym przeżyciem dla każdego uczestnika wycieczki. Piękne widoki i malownicze skały, miejsca modlitwy, odpoczynku i relaksu, bogata fauna i flora oraz historia tych miejsc na długo pozostanie w pamięci dzięki Panu Andrzejowi – edukatorowi, który przez dwa dni ciekawie opowiadał o ekscytujących miejscach i ich historii, natomiast wspólne zdjęcia pomogą powrócić do tych pięknych chwil w przyszłości. Kolejna wyprawa uczestników wycieczki buduje narzędzie przyjaźni do zadowolenia i zaangażowania się we wspólne inicjatywy naszej małej ojczyzny.

Łucja Magdziarz

Prezes Stowarzyszenia

0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page