Zadanie pt. „Aktywność fizyczna z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych osób niepełnosprawnych i starszych” to inicjatywa, którą Stowarzyszenie „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika zrealizowało w 2024 roku dla mieszkańców Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego, w ramach działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym – Organizowanie przedsięwzięć mających na celu nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnością, chorobami przewlekłymi i/lub starszych.
Projekt polegał na zrealizowaniu dwóch rodzajów zajęć fitness-owych i informatycznych w ilości 20 godzin każde, dla mieszkańców powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Zajęcia fitness-owe organizowane były w cyklach 1-godzinnych, natomiast informatyczne 2-godzinnych. W ramach realizacji zadania zajęcia były organizowane w Sali Narad w Drawsku od 26 sierpnia, natomiast w świetlicy wiejskiej w Kamienniku rozpoczęły się 4 października i trwały do 13 grudnia. Uczestnicy zajęć informatycznych pracowali samodzielnie na laptopach w grupach 5-osobowych, gdyż Stowarzyszenie ma w posiadaniu pięć laptopów. Należy nadmienić również to, iż zajęcia informatyczne prowadzone były w ramach pracy wolontariatu.
Odbiorcami zadania była priorytetowa grupa docelowa, osoby niepełnosprawne i starsze, dla której skierowana była oferta wykorzystania czasu wolnego związanego z rozwojem technologii informacyjno - komunikacyjnej. Grupa ta aktywnie i interesująco spędziła czas wolny, przezwyciężyła bariery w posługiwaniu się narzędziami informatycznymi, nastąpiło również wdrożenie inicjatywy lokalnej na rzecz społecznej integracji. Projekt przyczynił się do podniesienia aktywności życiowej osób starszych, niepełnosprawnych o różnym poziomie sprawności fizycznej i umysłowej. Osiągnięto cel zadania, czyli nastąpiło wsparcie osób niepełnosprawnych i starszych w przezwyciężeniu barier w posługiwaniu się technologią informacyjno - komunikacyjną, zapewnienie równości szans edukacyjnych, umożliwienie zdobywania dodatkowej wiedzy i umiejętności ułatwiających dalsze życie oraz rozwijanie i podtrzymywanie kompetencji niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania.
Zarówno zajęcia fitness-owe, jak i informatyczne cieszyły się w tym roku olbrzymim zainteresowaniem. Zatem wykształcenie aktywnego i zdrowego trybu życia oraz integracja środowiska lokalnego stała się priorytetowa. Kompetencje informatyczne i rozwoju osobistego osób z grupy defaworyzowanej zwiększyły się, nabyli oni wiedzę i doświadczenia, którą będą wykorzystać w relacjach międzypokoleniowych.
Tego typu zajęcia zwiększyły atrakcyjność mieszkańców Powiatu, wzmocniła się współpraca i integracja, która wpłynęła na rozwój i promocję Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego. Każda forma spędzenia czasu wolnego jest potrzebna, a zwłaszcza ta, która przyczynia się do aktywizacji mieszkańców i integracji społeczności lokalnej.
Łucja Magdziarz
prezes Stowarzyszenia
Comments