Rowerem przez serce Puszczy Noteckiej
- stowarzyszewnienwnd
- 11 lip
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 16 lip


Rowerem przez serce Puszczy Noteckiej – rajd z krajoznawczą misją
W niedzielne, słoneczne popołudnie 6 lipca odbył się wyjątkowy rajd rowerowy trasą Białe Góry – Mysi Kąt – Kwiejce Nowe – Borzysko Młyn – Park Grzybowy w Piłce – Kortaj. Wydarzenie zrealizowano w ramach zadania powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego pt. „Piękno krajobrazów przyrodniczych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w cyklu wydarzeń turystyczno-krajoznawczych”.
Tego dnia na przystanku autobusowym w Kamienniku licznie zebrali się mieszkańcy i goście, gotowi odkrywać uroki Puszczy Noteckiej. Rajd, liczący około 30 kilometrów, był nie tylko formą aktywnego spędzenia czasu, ale też okazją do popularyzacji krajoznawstwa oraz edukacji przyrodniczo-kulturowej na terenie powiatu.
Pierwszym przystankiem były malownicze Białe Góry, gdzie uczestnicy mogli podziwiać unikalne ukształtowanie terenu, faunę i florę oraz charakterystyczny, biały piasek, od którego miejsce wzięło nazwę. Kolejnym punktem był Mysi Kąt, położony wśród gęstych lasów, a następnie tzw. Droga Pogrzebowa, która doprowadziła uczestników w okolice Kwiejc, a następnie pojechaliśmy do Kwiejc Nowych. Tam odbyło się wspólne biesiadowanie – nie zabrakło regionalnych przysmaków, takich jak chleb z pieca ze smalcem i ogórkami.
Dalsza trasa prowadziła do Borzyskiego Młyna, skąd uczestnicy dotarli nad Jezioro Długie oraz do wyjątkowego Parku Grzybowego w Piłce. Tam można było podziwiać aż 16 barwnych gatunków grzybów i sylwetki leśnych zwierząt w naturalnym otoczeniu. Zwieńczeniem rajdu była wizyta na Kortaju, gdzie krajoznawcza ścieżka edukacyjna związana jest z legendą o zakopanym wozie ze złotem z czasów napoleońskich.
Celem wydarzenia była promocja lokalnych walorów krajobrazowych, integracja międzypokoleniowa oraz aktywizacja mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego poprzez turystykę rowerową. Uczestnicy nie tylko poznali ciekawe miejsca regionu, ale też zacieśnili relacje społeczne i spędzili czas w sposób zdrowy i atrakcyjny.
Choć trasa liczyła około 30 km i dla niektórych była niemałym wyzwaniem, to wspólnie spędzony czas, odkryte zakątki i piękno przyrody Puszczy Noteckiej pozostaną w pamięci uczestników na długo.Wysiłek włożony w pokonanie trasy został wynagrodzony niepowtarzalnymi widokami, dobrym towarzystwem i atmosferą pełną życzliwości oraz wspólnoty.
Łucja Magdziarz
Prezes Stowarzyszenia
Комментарии