top of page

Turystyczna inauguracja cyklu krajoznawczego w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim


 

W sobotę, 21 czerwca 2025 roku, Zarząd Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika zainaugurował cykl wydarzeń turystyczno-krajoznawczych. Pierwszym punktem programu była autokarowa wycieczka do trzech wyjątkowych miejsc: Parku Rybnego w Marylinie, na Bulwary Nadnoteckie w Wieleniu oraz do Centrum Wielkiej Puszczy Noteckiej w Lubaszu. Inicjatywa realizowana jest w ramach zadania pod nazwą „Piękno krajobrazów przyrodniczych powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w cyklu wydarzeń turystyczno-krajoznawczych”, organizacja rajdów, wycieczek i innych form popularyzujących krajoznawstwo na terenie Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, w tym działania edukacyjne z zakresu regionalnego dziedzictwa kulturowego dla mieszkańców tego regionu.

W sobotnie popołudnie spotkali się mieszkańcy i goście Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego, by zobaczyć naturalne skarby powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego. Celem zadania była organizacja rajdów, wycieczek oraz innych form promujących krajoznawstwo, w tym działań edukacyjnych związanych z regionalnym dziedzictwem kulturowym.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy i goście z całego powiatu, którzy mieli okazję zobaczyć i poznać najcenniejsze przyrodnicze walory regionu. Program wycieczki obejmował: Park Rybny w Marylinie – uczestnicy zwiedzili jezioro Marylińskie oraz zapoznali się z ekspozycją 15 modeli ryb słodkowodnych, takich jak: lin, okoń, węgorz europejski, płoć, sandacz, karaś, kleń, leszcz, brzana, sum, boleń, jaź, miętus, karp sazan i szczupak. Następne miejsce to Bulwary Nadnoteckie w Wieleniu, czyli atrakcyjna przestrzeń rekreacyjna nad rzeką Noteć, obejmująca ścieżki edukacyjne, zielone klasy oraz pięknie zagospodarowane ogrody. Kolejnym punktem było Centrum Wielkiej Puszczy Noteckiej w Lubaszu – miejsce nawiązujące do starosłowiańskiej osady. Uczestnicy poznali historię odkryć archeologicznych na Krasnej Górze, gdzie w XIX wieku odnaleziono liczne urny oraz grodzisko w kształcie ściętego stożka, położone nieopodal Jeziora Wielkiego.

Głównym celem wydarzenia była popularyzacja krajoznawstwa i turystyki wśród mieszkańców Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Wspólne zwiedzanie, poznawanie przyrodniczych szlaków oraz aktywne spędzanie wolnego czasu wpłynęły na integrację uczestników, zacieśnienie więzi społecznych i wzrost zainteresowania lokalnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym. Uczestnicy pogłębili swoją wiedzę, m.in. na temat ryb i grzybów charakterystycznych dla tego regionu, co pozostawiło w nich niezapomniane krajoznawcze wrażenia.

Wydarzenie miało również ważny wymiar społeczny – sprzyjało międzypokoleniowej integracji, aktywizacji lokalnej społeczności, budowaniu wspólnoty i promowaniu zdrowego, aktywnego trybu życia. Organizacja tego typu inicjatyw wynika z wewnętrznej potrzeby integracji mieszkańców powiatu, propagowania turystyki i krajoznawstwa oraz zachęcania do aktywnego wypoczynku w otoczeniu przyrody.

Zarząd Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem” już dziś zaprasza na kolejne wydarzenie w ramach projektu. Na 6 lipca 2025 roku zaplanowano rajd rowerowy, którego trasa obejmie Białe Góry, Kortaj, Mysi Kąt, Kwiejce Nowe, Borzysko Młyn oraz Park Grzybowy w Piłce. W okresie wakacyjnym odbędą się także dwa spływy kajakowe: pierwszy – z Piłki do Kamiennika, drugi – z Marylina do Kamiennika.

Cieszmy się pięknem naszej małej ojczyzny. Niech naturalne skarby Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego staną się jego zielonym bogactwem – źródłem dumy i inspiracji dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Łucja Magdziarz

Prezes Stowarzyszenia

 

Comments


bottom of page