Stowarzyszenie „Nasza Wieś Naszym Domem” z Kamiennika w dniu 25 lipca 2019r. w ramach realizowanego zadania publicznego Gminy Drawsko „Weekend na sportowo” – cykl rodzinnych imprez sportowych, zorganizowało wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. „Profilaktyka inaczej” to tytuł inicjatywy, w której dzieci i młodzież ze wsi Kamiennik brali udział w wykładach i warsztatach dotyczących profilaktyki, przedstawili skecz na festynie w Kamienniku i wspólnie z rodzicami integrowali się na wycieczce.
Inaczej o profilaktyce
W ramach profilaktyki uzależnień Stowarzyszenie z Kamiennika realizuje zadanie pt. „Profilaktyka inaczej”, które jest przedsięwzięciem profilaktyczno-edukacyjnym. Polega ono na przeprowadzeniu cyklu rodzinnych imprez sportowo-rekracyjnych poprzedzonych warsztatami na temat profilaktyki alkoholowej, oraz zakończonych wspólnym integracyjnym wyjazdem do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Zadanie, które jest do spełnienia, to propagowanie postaw abstynenckich i uświadamianie ryzyka związanego z piciem alkoholu i podniesienie poziomu wiedzy nt. działania i szkodliwości alkoholu na organizm człowieka wśród mieszkańców Gminy Drawsko. Przeprowadzone wykłady i warsztaty, na których była projekcja filmu, miały charakter pogadanek na temat ryzyka związanego z alkoholizmem oraz ograniczenie szkód społecznych wynikających z nadużywania alkoholu. Już 29 czerwca na festynie w Kamienniku pn. „W Kamienniku na koniku” dzieci i młodzież przedstawiły skecz na temat profilaktyki.
Zadanie to jest uatrakcyjnieniem oferty wakacyjnej dla dzieci i młodzieży ze wsi, popularyzowanie abstynencji, korygowanie zachowań ryzykownych w środowisku rodzinnym i rówieśniczym i aktywizacja rodziców do działań na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi.
Integracyjny wyjazd
Nagrodą za zaangażowanie dzieci i młodzieży w poszczególne zadania, za ich występy, był wspólny integracyjny wyjazd do Warszawy połączony z zwiedzaniem i eksperymentowaniem, uczestniczeniem w pokazach i warsztatach tematycznych w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który był pierwszym i najważniejszym punktem wycieczki. Dzieci i młodzież ze wsi wraz z opiekunami miała możliwość rozpoznawania zagadnień naukowych, wyjaśniania zjawisk przyrodniczych jak również to, że nauki techniczne, matematyczne i biologiczne nie są takie trudne.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie sejmu, gdzie mogliśmy zobaczyć Salę Posiedzeń, Galerię Sejmową i hotel dla posłów. Pan przewodnik, Władysław Szymerski, który towarzyszył nam od samego rana, wykorzystywał każdą wolną chwilę, dlatego przed wejściem do Centrum Nauki Kopernik zwiedziliśmy pomnik Syrenkę i posłuchaliśmy szumu jadących samochodów w tunelu. Byliśmy na Rynku Starego Miasta, na Placu Zamkowym, gdzie wznosi się znany pomnik Zygmunta III Wazy, który to przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy, byliśmy w Łazienkach, widzieliśmy Zamek Królewski, słynny pomnik Chopina, znajdujący się koło Belwederu i wiele innych miejsc w Stolicy. Obejrzeliśmy z zewnątrz przy Alejach Ujazdowskich, Kancelarię Prezesa Rady Ministrów i Pałac Prezydencki. Następnie metrem pojechaliśmy na Stadion Narodowy, gdzie widzieliśmy nowoczesną arenę z punktu widokowego. Ostatnim punktem wycieczki był wjazd windą na trzydzieste piętro w Pałacu Kultury i Nauki i oglądanie panoramy Warszawy na tarasie widokowym.
Podsumowanie zadania
Choć do zakończenia zadania pozostały nam dwa występy dzieci i młodzieży, jeden w Kwiejcach 10 sierpnia i drugi w Kamienniku 24 sierpnia na imprezie rekreacyjno – sportowej oraz triatlon wiedzy polegający na rozwiązaniu testu, krzyżówki i zadania na kreatywność, to już dzisiaj należy stwierdzić, że wspólne wyjazdy łączą naszą społeczność i nadają kierunek do kolejnych działań. Należy podkreślić również to, że uczestnicy zadania ponieśli tylko minimalne koszty, natomiast całość sfinansowana była z zadania publicznego w zakresie uzależnień realizowanego przez Gminę Drawsko.
Realizowane zadanie Gminy Drawsko w ramach profilaktyki i wspólny integracyjny wyjazd do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie połączony ze zwiedzaniem Stolicy jest natchnieniem i zapałem do zrobienia czegoś, co będzie twórcze i zarazem pomysłowe oraz na długo pozostanie w pamięci. Lipcowy dzień z pewnością zapewnił nam niezapomnianych przeżyć, zwłaszcza gdy byli też tacy, którzy Warszawę zobaczyli pierwszy raz w życiu. Pomimo zmęczenia i nie przespanych dwóch nocy, była to dla nas dobra lekcja historii, która zainspirowała nas nie tylko swym urokiem, ale dostarczyła wielu doświadczeń i nie zapomnianych wrażeń.
Łucja Magdziarz
Prezes Stowarzyszenia
Commentaires