top of page
Szukaj

Wiklinowe cuda z papieru

„Wiklinowe cuda z papieru" 14 kwietnia podczas tegorocznych AGRO TARGÓW, Stowarzyszenie „Nasza Wieś Naszym Domem” w Kamienniku znalazło się w gronie laureatów konkursu „Aktywni Mieszkańcy 2019”, w kategorii „Inicjatywy lokalne na rzecz społecznej integracji”, zadania pt. „Wiklinowe cuda z papieru”.

Jest to autorski projekt Czarnkowsko – Trzcianeckiej Lokalnej Grupy Działania, realizowany w ramach poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”, działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER PROW na lata 2014 – 2020”. Zadanie polegało na wyplataniu z papierowych rurek przedmiotów użytkowych, ozdób i dekoracji, nawiązując do aktywności manualnej o wielowiekowej tradycji, ale nieco zmienionej i uproszczonej, dostosowanej do współczesnych warunków i realnych możliwości, co w naszym środowisku było czymś nowym, czym dotąd nie zajmowaliśmy się. Było wspaniałym wyzwaniem dla uczestników zajęć, połączeniem pracy z nauką i zabawą.

Już w kwietniu rozpoczęły się w świetlicy wiejskiej w Kamienniku warsztaty sprawności manualnej polegające na skręcaniu rurek z gazet i wykonaniu przedmiotów użytkowych, ozdób, dekoracji itp. Zajęcia nawiązywały do tradycyjnego zajęcia mieszkańców dawnych wsi – wikliniarstwa. W naszych działaniach wykorzystywano materiał, który jest dostępny i niedoceniany - gazety. Można powiedzieć, że przetworzono materiały niepotrzebne w produkty o wyższej wartości. Również należy nadmienić, że papier jest tworzywem mocnym, daje szereg możliwości, a po pomalowaniu i polakierowaniu lakierem staje się bardzo odporny i prawie niezniszczalny.

Inicjatywa pt. „Wiklinowe cuda z papieru” umożliwiła uplatanie, w ramach zajęć, przedmiotów użytkowych, ozdób, dekoracji, takich jak: koszyczki, kosze, misy, pudełka, rowery, łóżeczka, kwiaty i wiele innych ozdób oraz dekoracji. Uczestnikami zadania byli dorośli i dzieci, którzy prześcigali się w swoich pomysłach. Choć często pomocny był Internet i stelaż, to zaangażowanie uczestników było tak duże, że wyplatali wiklinowe cuda w domach, do późnych godzin nocnych lub nawet do rana. Często rozpoczynając swoje dzieła nie wiedzieli, co wykonają, ale pomysły wzrastały tak, jak „ciepłe bułeczki” i zawsze efekt końcowy był jedyny, niespotykany i nowatorski. Czasu na zadanie było bardzo mało, gdyż 12 maja Stowarzyszenie z Kamiennika zaprezentowało swoje wyroby i przeprowadziło warsztaty na ekomajówce w Nadleśnictwie Potrzebowice. Każdy wyrób był w swoim rodzaju jedyny i niespotykany, malowany i lakierowany oraz ozdabiany dodatkami – koralikami, wstążkami, sztucznymi drobiazgami. Trudno słowami opisać tak „wielkie dzieła”, które są wynikiem ich ciężkiej pracy. Zaprezentowane stoisko z wyrobami, przedstawione przez członków Stowarzyszenia, przyniosło nieoczekiwane słowa podziękowania i podziw za zdolności manuale tkwiące w mieszkańcach wsi Kamiennik, Gminy Drawsko.

Uczestnicy w ramach zajęć poznali proste techniki pracy wikliniarskiej i zastosowanie ich w pracy z papierową wikliną, wzmocnili innowacyjność ozdabiania, metabolizm wymiany pomysłów wśród mieszkańców i gości. Inicjatywa wzmocniła współpracę w grupie, kreatywne spędzanie czasu wolnego i wzmocniła relacje mieszkańców. Wszyscy oni podjęli wspólny wysiłek, aby zaktywizować społeczność wiejską do działań dla dobra wspólnego. Integracja grup i przenikanie się wartości jakie reprezentują wszystkie pokolenia biorące udział w inicjatywie były dla uczestników priorytetem, gdyż ponad wszystko Zarząd Stowarzyszenia przekłada rozwój lokalny.

Mieszkańcy wsi i członkowie Stowarzyszenia „Nasza Wieś Naszym Domem” już dzisiaj zapraszają na wystawę swoich rękodzieł z papieru, na festynie w Kamienniku w dniu 29 czerwca i 24 sierpnia. „Wiklinowe cuda z papieru” pokazują ukryte zdolności i zapał uczestników do tworzenia czegoś nowego, czegoś, co pobudzi ich do aktywności i dalszego działania oraz do rozwoju ich osobowości.

Praca z papierową wikliną wpoiła w uczestników zajęć wiele pozytywnych walorów, nauczyła wytrwałości, cierpliwości, wyciszała, usprawniła manualnie, poprawiła koordynację wzrokowo – ruchową i rozwinęła wyobraźnię. Uczestnicy mieli okazję tworzenia prac według własnych pomysłów, nauczyli się odpowiedzialności, gospodarności, porządkowania miejsca pracy, współpracy, dzielenia działań na małe etapy, doprowadzania prac do końca i radość z efektów swoich wysiłków. Nabyli nowe umiejętności, uplatając i pracując. Praca z „papierową wikliną” była dla uczestników zajęć nie tylko radością, ale i pasją. Inicjatywa pomogła mieszkańcom wsi Kamiennik na samorealizację i rozwijanie aktywności dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Często mieszkańcy mają sporą wiedzę, ciekawe pomysły i chęci do działania, które nie mogą być realizowane. Powodem jest strach do podejmowania działań w swoich środowiskach, dlatego inicjatywa ta, otworzyła drogę do wspólnych spotkań i wyzwań na rzecz dobra wspólnego, a rzeczywista praca potwierdziła i umocniła ich w przekonaniu, że podjęte działanie jest niezbędne.

Łucja Magdziarz

Prezes Stowarzyszenia

0 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page